Ile trwa sprawa o rozwód?

adwokat Katarzyna Zagata
21.02.2018
Przeraża Cię wizja wielomiesięcznej batalii sądowej w sprawie o rozwód? Chcesz rozwieść się w możliwie jak najkrótszym terminie? Sprawdź co wpływa na czas postępowania rozwodowego.

Czy jest możliwe orzeczenie rozwodu na pierwszej rozprawie?

Jeśli strony uzgodnią z sobą wszystkie elementy, które muszą pojawić się w wyroku rozwodowym, tj.

  • czy oboje zgadzają się na rozwód bez orzekania o winie,
  • w jaki sposób chcą wykonywać władzę rodzicielską nad wspólnymi małoletnimi dziećmi,
  • z którym z rodziców będą mieszkać dzieci po rozwodzie,
  • jak i czy mają być uregulowane kontakty z dziećmi,
  • jakie alimenty ma płacić rodzic, który nie mieszka na co dzień z dziećmi,
  • czy sąd ma orzekać o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez czas zamieszkiwania w nim rozwiedzionych małżonków (uwaga: nie mylić z podziałem majątku, który jest zupełnie odrębną sprawą)

wówczas można rozwieść się bardzo szybko. Nawet jeśli strony nie są zgodne co do wszystkich powyższych kwestii wydanie wyroku w sprawie o rozwód jest możliwe już na pierwszej rozprawie. Zazwyczaj dzieje się tak jeśli strona korzysta z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który w odpowiedni sposób sformułuje pozew, a zwłaszcza zawrze w nim wszystkie wymagane dowody.

Ile się czeka na rozprawę rozwodową?

Czas oczekiwania na rozprawę rozwodową zależy od ilości spraw w Sądzie Okręgowym, do którego kierujemy pozew. Trzeba pamiętać, że konieczność uzupełnienia braków pozwu (np. niezałączenie do pozwu dowodu uiszczenia opłaty sądowej) niepotrzebnie wydłuża postępowanie. Dlatego warto aby pozew spełniał od początku wszystkie wymogi formalne i zawierał konieczne dowody. Z mojej praktyki wynika, że można uzyskać wyrok rozwodowy już w 2 miesiące od wniesienia pozwu. Oczywiście po wydaniu wyroku musi upłynąć jeszcze 7 dni aby mógł się on uprawomocnić.  Zazwyczaj czas oczekiwania na rozprawę nawet w największych miastach nie przekracza kilku miesięcy (chyba, że trzeba wzywać stronę do uzupełniania braków pozwu). Sama rozprawa może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Jeśli strona nie zgłosiła od razu odpowiednich dowodów (np. świadka na okoliczność, iż orzeczenie rozwodu nie sprzeciwia się dobru małoletniego dziecka stron), sąd wyznaczy kolejny termin rozprawy co wpłynie na przedłużenie się postępowania.

Jak długo trzeba czekać na orzeczenie rozwodu z winy małżonka?

Jeśli jednej ze stron zależy na orzeczeniu rozwodu z wyłącznej winy małżonka/małżonki trzeba się liczyć z tym, że postępowanie dowodowe będzie trwało dłużej niż w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. Strona, która wnosi o wydanie takiego wyroku musi przedstawić sądowi odpowiednie dowody. Jeśli wyczerpujący materiał dowodowy zostanie przedstawiony  sądowi już w pozwie, nie trzeba nastawiać się na wieloletni proces.

Nie trzeba czekać do zapadnięcia wyroku aby otrzymać alimenty.

Nawet jeśli sprawa miałaby trwać dłużej, już w trakcie postępowania można uzyskać tzw. zabezpieczenie alimentów. To oznacza, że małżonek który przestał ponosić koszty utrzymania rodziny może być przymuszony aby płacić alimenty, pomimo że wyrok jeszcze nie zapadł. Wymaga to złożenia wniosku o zabezpieczenie powództwa i uprawdopodobnienia swoich twierdzeń.

Jeśli interesuje Cię temat kosztów postępowania rozwodowego, w tym artykule możesz przeczytać ile kosztuje rozwód.

Photo by Brooke Lark on Unsplash

Tagi:

« Wróć do listy wszystkich artykułów

Zamów darmową wycenę sprawy

Skontaktuję się z Tobą w ciągu 24 godzin.