5 mitów związanych z podziałem majątku

adwokat Katarzyna Zagata
21.06.2018
Czy podział majątku można przeprowadzić razem ze sprawą o rozwód? Jakie składniki majątku podlegają podziałowi? Sprawdź w jakie mity musisz przestać wierzyć przed złożeniem wniosku o podział majątku.

Klienci zgłaszający się do kancelarii w sprawie podziału majątku często mają swoje wyobrażenia o tym jak powinni się rozliczyć. Podział majątku wspólnego małżonków nierzadko okazuje się sprawą bardziej skomplikowaną niż mogłoby się wydawać. W artykule omawiam najpowszechniejsze mity związane z podziałem majątku.

Mit 1: Podział majątku można załatwić razem ze sprawą o rozwód

Teoretyczną możliwość przeprowadzenia podziału majątku w postępowaniu o rozwód daje art. 58 § 3 kro, który stanowi „Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu”. W praktyce jednak sądy bardzo, bardzo rzadko orzekają o podziale majątku w sprawie o rozwód. Zazwyczaj postępowanie o podział majątku wszczyna się po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego.

Mit 2: Majątek dzielimy zawsze na pół

Z reguły majątek wspólny małżonków dzielimy na pół. Istnieje jednak możliwość ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym (czyli np. 70%/30%). Przesłanką ustalenia nierównych udziałów są ważne powody. Mogą nimi być np. rażąca i uporczywa bierność jednego z małżonków, który pomimo posiadanych sił oraz możliwości nie przyczynia się do powstania majątku wspólnego. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

Mit 3: Trzeba podzielić wszystko co małżonkowie nabyli/dostali w trakcie trwania małżeństwa

Osoby przygotowujące się do sprawy o podział majątku przeważnie myślą, że podziałowi podlegają wszystkie składniki majątkowe, które nabyli lub dostali w trakcie trwania małżeństwa. To przekonanie jest błędne. Jeśli na przykład żona odziedziczy po zmarłym ojcu mieszkanie – wówczas wchodzi ono w skład jej majątku osobistego (chyba że spadkodawca postanowił inaczej) i nie podlega podziałowi. Podobnie jeśli mąż otrzyma od rodziców w darowiźnie samochód. Jeśli darczyńcy nie postanowią, że darują go również żonie, będzie on składnikiem majątku osobistego, nie podlegającego podziałowi.

Mit 4: Majątek firmy męża/żony nie podlega podziałowi

Przedsiębiorstwo utworzone w czasie trwania związku małżeńskiego z reguły wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. Jeśli mąż lub żona prowadzą działalność gospodarczą, to należy we wniosku o podział majątku uwzględnić wartość tego przedsiębiorstwa (czyli np. nieruchomości, samochodów, maszyn itp.)

Mit 5: Nie potrzebujesz adwokata do sprawy o podział majątku

Jeśli jesteś w stanie porozumieć się ze swoim byłym małżonkiem co do wszystkich kwestii dot. podziału majątku (wartość majątku, sposób podziału, kwestia nakładów, rozliczenie kredytu, wysokość wzajemnych spłat) i zamierzacie dokonać podziału u notariusza, może się okazać że uda się załatwić tę sprawę bez udziału adwokata. Jednak w przypadku postępowania sądowego, w którym trzeba zgłosić odpowiednie dowody, zadawać pytania świadkom, kwestionować opinie biegłych, osoba bez doświadczenia w prowadzeniu spraw o podział majątku powinna skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy. W przeciwnym wypadku narażasz się na ryzyko uzyskania niekorzystnego rozstrzygnięcia sądu (np. zbyt niskie spłaty lub konieczność wyprowadzki ze wspólnie kupionego mieszkania). Jeśli nie możesz sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy adwokata, warto wnosić o ustanowienie pełnomocnika z urzędu i zwolnienie od kosztów (więcej na ten temat w tym artykule).

Photo by rawpixel on Unsplash

Tagi:

« Wróć do listy wszystkich artykułów

Zamów darmową wycenę sprawy

Skontaktuję się z Tobą w ciągu 24 godzin.