Co zrobić kiedy rodzic porzuca dziecko ze związku nieformalnego?
Pierwszym krokiem powinno być uregulowanie kwestii władzy rodzicielskiej. Porzucenie dziecka jest tzw. „rażącym zaniedbaniem obowiązków”, które może doprowadzić do pozbawienia tego rodzica władzy rodzicielskiej, o czym mowa w art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli matka lub ojciec wyprowadzi się z domu do nowego partnera i nie interesuje się losem dziecka, drugi z rodziców powinien wystąpić do Sądu Rejonowego (Wydział Rodzinny i Nieletnich) z wnioskiem o powierzenie mu władzy rodzicielskiej (oraz pozbawienie lub ograniczenie tej władzy drugiemu rodzicowi). Właściwy jest sąd miejsca zamieszkania małoletniego, a w razie niemożności jego ustalenia, sąd miejsca jego pobytu. Uczestnikami postępowania są rodzice dziecka. Opłata od wniosku wynosi 100 zł. Postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym.
Pozbawienie jest najdalej idącą ingerencją w sferę władzy rodzicielskiej. Rodzic, któremu władza została ograniczona ma prawo do współdecydowania o najważniejszych kwestiach dotyczących dziecka, np. wybór szkoły, podjęcie leczenia.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje zerwania wszelkich więzi między rodzicem pozbawionym władzy rodzicielskiej a dzieckiem, w szczególności rodzic ten zachowuje prawo do kontaktów z dzieckiem, nadal istnieje obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka, zostają zachowane zasady dziedziczenia.
Z uwagi na to, że w sądzie liczą się dowody a nie twierdzenia, do postępowania należy się odpowiednio przygotować. Strona, która wnosi o powierzenie jej władzy, musi udowodnić, że dziecko zostało porzucone przez drugiego rodzica. Przydatne będą tutaj wszelkie oświadczenia – smsy, maile, w których matka lub ojciec wskazuje, że „zrzeka się” dziecka, chce sobie ułożyć życie na nowo. Potrzebne będą również zeznania świadków, którzy mają wiedzę o sytuacji rodziny. Sąd może w toku postępowania przeprowadzić również dowód z wysłuchania dziecka, a także z opinii biegłego. Ważne jest aby w odpowiednim czasie przeprowadzić stosowne dowody. W przeciwnym wypadku można się narazić na przegranie sprawy.
Jeśli rodzic pomimo rozstania uczestniczy w życiu dziecka, poświęca mu czas, partycypuje w kosztach jego utrzymania, wówczas pozbawianie go władzy jest bezpodstawne. W takiej sytuacji należy uregulować kwestie alimentów oraz kontaktów z dzieckiem.
Każdą sprawę należy oceniać indywidualnie, mając na uwadze przede wszystkim dobro dziecka.
W tym artykule przeczytasz jak uzyskać alimenty na dziecko po rozpadzie związku.
Tagi:« Wróć do listy wszystkich artykułów
Zamów darmową wycenę sprawy
Skontaktuję się z Tobą w ciągu 24 godzin.