Jak dostać odszkodowanie za wypadek z zagranicznym kierowcą?

adwokat Katarzyna Zagata
25.07.2018
Ucierpiałeś w wypadku drogowym, którego sprawcą był kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą? Miałeś wypadek samochodowy w Polsce, a sprawca jest obcokrajowcem? Sprawdź jak i od kogo dostać odszkodowanie za wypadek z zagranicznym kierowcą.

Wakacje to czas wzmożonych podróży. O tym jakie świadczenia należą się za wypadek samochodowy przeczytasz w tym artykule. Sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana w przypadku zdarzeń z zagranicznym kierowcą w Polsce lub w przypadku wypadków za granicą. Artykuł, który czytasz dotyczy wypadków w Polsce, którego sprawcami są kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek z obcokrajowcem w Polsce?

Jeśli miałeś stłuczkę z kierowcą, który prowadził pojazd zarejestrowany za granicą powinieneś, o ile to możliwe, sporządzić z nim oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Pod tym linkiem możesz pobrać oświadczenie w wersji polsko-angielskiej. Oświadczenie nie musi być sporządzone na formularzu, może być spisane odręcznie. Ważne żeby zawierało podstawowe informacje o sprawcy (imię, nazwisko, adres), nr rejestracyjny pojazdu i nr polisy oraz nazwę ubezpieczyciela, a także opis przebiegu wypadku. Pamiętaj, że liczy się państwo rejestracji pojazdu sprawcy, a nie obywatelstwo kierowcy. Przydatne będzie również zrobienie zdjęcia pojazdu sprawcy, na którym widoczne będą tablice rejestracyjne oraz zrobienie zdjęcia dokumentów ubezpieczenia. Jeśli sprawca wypadku odmawia podania swoich danych, kwestionuje swoją winę, należy wezwać na miejsce zdarzenia policję. Jeśli wypadek miał miejsce w Polsce, znajduje zastosowanie prawo polskie.

Gdzie zgłosić szkodę z zagranicznym kierowcą?

Jeśli samochód sprawcy był zarejestrowany na terenie UE i posiadał zagraniczną polisę albo Zieloną Kartę, a wypadek miał miejsce w Polsce szkodę należy zgłosić do korespondenta Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy na terenie Polski. Wyszukiwarkę korespondentów znajdziesz na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeśli okaże się, że dany ubezpieczyciel nie ma korespondenta w Polsce, wówczas szkodę można zgłosić do PZU S.A. lub TUiR Warta S.A. Jeżeli okaże się, że sprawca nie miał ubezpieczenia odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli przyznane odszkodowanie będzie zaniżone (a takie sprawy nie należą do rzadkości), można swoich praw dochodzić w sądzie. Należy jednak pamiętać, że w sądzie liczą się dowody a nie twierdzenia. Zatem warto odpowiednio przygotować się do procesu – zebrać niezbędne dowody (np. dokumentację medyczną).

Czy warto korzystać z usług tzw. „kancelarii odszkodowawczych”?

Jeśli nie znasz się na sprawach ubezpieczeniowych i wolisz uniknąć załatwiania tej sprawy osobiście, możesz ustanowić profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego). Adwokat, który będzie Cię reprezentował zadba o to abyś dostał jak najwyższe odszkodowanie (i wszystkie pozostałe należne świadczenia, m.in. zadośćuczynienie, zwrot kosztów leczenia, zwrot kosztów opieki osoby trzeciej, rentę). Pamiętaj, że możesz zlecić pełnomocnikowi prowadzenie tej sprawy nie tylko przed sądem, ale już przed ubezpieczycielem (lub Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym) aby jak najszybciej uzyskać środki niezbędne do naprawy samochodu lub podjęcia leczenia.

Przestrzegam przed korzystaniem z usług tzw. kancelarii odszkodowawczych. Są to podmioty, które tylko z nazwy przypominają kancelarie adwokackie. W rzeczywistości nie podlegają żadnym regulacjom ani kontrolom. Często umawiają się na odebranie odszkodowania w imieniu poszkodowanego, pobierając przy tym prowizję sięgającą ponad 40% przyznanego świadczenia! Obecnie prowadzę sprawę przeciwko kancelarii odszkodowawczej, która otrzymała zadośćuczynienie dla swojej klientki i wbrew umowie nie przekazała go pokrzywdzonej. Poszkodowana nie dostała należnych jej świadczeń, ponieważ kancelaria odszkodowawcza nie przekazała jej pieniędzy, tłumacząc się trudną sytuacją w firmie. Przed działalnością kancelarii odszkodowawczych przestrzegał również Rzecznik Finansowy. Zabezpieczenie Twojej przyszłości i sytuacji finansowej po wypadku, jest zbyt poważną sprawą aby oddawać ją w ręce nieprofesjonalnych podmiotów, które nie mają wiedzy ani doświadczenia adwokata lub radcy prawnego.

O tym jak uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć (lub ciężki uszczerbek na zdrowiu) osoby najbliższej w wypadku komunikacyjnym przeczytasz w tym artykule.

Photo by Simon Rae on Unsplash

Tagi:

« Wróć do listy wszystkich artykułów

Zamów darmową wycenę sprawy

Skontaktuję się z Tobą w ciągu 24 godzin.