Jak wygląda rozprawa rozwodowa?
Jeśli złożyłeś pozew o rozwód pewnie zastanawiasz się jak wygląda rozprawa rozwodowa. Po wywołaniu sprawy i wejściu na salę sąd sprawdzi obecność, a następnie zapyta o to jakie są stanowiska stron. Jeśli jesteś reprezentowany przez adwokata – będzie mówił w Twoim imieniu. Następnie sąd przejdzie do przesłuchania stron.
Obecnie istnieje możliwość przeprowadzania dowodu z zeznań stron on-line, tzn. przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość (na podstawie art. 15zzs1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych). To pozwala na przesłuchanie małżonków bez ich stawiennictwa w sądzie (należy złożyć odpowiedni wniosek w pozwie). Niektóre sądy dopuszczają również możliwość złożenia zeznań w formie pisemnej, co również pozwala na uniknięcie konieczności stawiennictwa w sądzie (o ile powód działa z pomocą profesjonalnego pełnomocnika).
Niezależnie od tego czy przesłuchanie odbywa się przy osobistym stawiennictwie strony w sądzie, czy on-line sąd poprosi o okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości, np. paszportu (należy go mieć przy sobie na rozprawie). Następnie zapyta o wiek, miejsce zamieszkania, zawód wyuczony, a także o to czy osoba, która zeznaje była karana za składanie fałszywych zeznań. Przed przystąpieniem do przesłuchania sąd może odebrać od stron przyrzeczenie.
O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej?
Zeznania składa się stojąc naprzeciwko sądu, do którego należy się zwracać „wysoki sądzie”. W zależności od sytuacji małżonków oraz treści pozwu oraz odpowiedzi na pozew sąd może zadawać różne pytania. Jeśli nie wnosisz o orzekanie o winie możesz spodziewać się następujących pytań:
- Czy jest to Twoje pierwsze małżeństwo?
- Czy zawieraliście umowę majątkową małżeńską?
- Czy macie wspólne małoletnie dzieci?
- Jaki zawód wykonujesz, gdzie jesteś zatrudniony i jakie wynagrodzenie otrzymujesz?
- Czy mieszkasz razem z mężem/żoną? Jeśli nie to od jak dawna razem nie mieszkacie?
- Czy prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe razem z mężem/żoną?
- Od jak dawna istnieją nieporozumienia w małżeństwie?
- Od jak dawna nie istnieje więź fizyczna i uczuciowa?
- Czy kochasz żonę/męża i widzisz szansę na uratowanie małżeństwa?
Jeśli strony mają wspólne małoletnie dzieci, mogą się również spodziewać m.in. pytań o to:
- z którym z rodziców mieszka dziecko?
- jaka jest sytuacja dziecka? Czy wie o rozwodzie? Czy pogodziło się z nim?
- czy dziecko kontaktuje się z drugim rodzicem? Jeśli tak to jak często?
- jakie są koszty utrzymania dziecka? Kto je ponosi?
Czy warto mieć adwokata do sprawy o rozwód?
Prawo zadawania pytań ma również Twój adwokat oraz pełnomocnik strony przeciwnej (o ile go ustanowi), jak również strona przeciwna oraz ławnicy (oni zazwyczaj nie pytają o nic). Zeznanie w sądzie nie musi być stresującym doświadczeniem jeśli wiesz czego możesz się spodziewać. Jeśli korzystasz z pomocy adwokata powinien uprzedzić Cię na co zwrócić uwagę. Jeśli pozew jest odpowiednio sformułowany, istnieje duża szansa, że rozwód będzie można uzyskać już na pierwszej rozprawie. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który zawrze w pozwie odpowiednie wnioski, przedstawi wszystkie wymagane dowody. Dzięki pomocy adwokata zaoszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnych stresów na sali sądowej, a także będziesz mieć pewność, że Twoje interesy są reprezentowane przez osobę z doświadczeniem, co pozwoli Ci uzyskać najkorzystniejsze rozstrzygnięcie.
Po przeprowadzeniu rozprawy sąd może wyznaczyć jej kolejny termin lub od razu ogłosić wyrok. Z tych artykułów dowiesz się ile kosztuje rozwód i ile trwa sprawa o rozwód. Tutaj przeczytasz czy warto wnosić o rozwód z orzeczeniem o winie.
Photo by Everton Vila on Unsplash
Tagi:« Wróć do listy wszystkich artykułów
Zamów darmową wycenę sprawy
Skontaktuję się z Tobą w ciągu 24 godzin.